Search term

The Supervisory Board consists of twenty members. Ten of these members are appointed by a resolution of the annual general meeting, and ten members are elected by the employees in accordance with the requirements of the German Co-Determination Act. The term of office of the shareholder representatives on the Supervisory Board ends at the conclusion of the annual general meeting 2019. The term of office of the employee representatives ends at the conclusion of the annual general meeting 2020.

Georg F. W. Schaeffler
Shareholder of INA-Holding Schaeffler GmbH & Co. KG
Chairman of the Supervisory Board of Schaeffler AG

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: chairman of the mediation, executive, and nomination committees and member of the audit committee, member of the technology committee (since October 5, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of Continental AG, Hanover; chairman of the advisory board of Atesteo GmbH (April 20, 2018 to October 1, 2018); chairman of the advisory board of Atesteo Management GmbH (since September 27, 2018);

Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann
Shareholder of INA-Holding Schaeffler GmbH & Co. KG
Deputy Chairperson of the Supervisory Board of Schaeffler AG

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the mediation, executive, and nomination committees
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of Continental AG, Hanover

Jürgen Wechsler*
Former Regional Director of IG Metall Bavaria
Deputy Chairman of the Supervisory Board of Schaeffler AG

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the mediation and executive committees, member of the technology committee (since October 5, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of BMW AG, Munich; deputy chairman of the Supervisory Board of Siemens Healthcare GmbH, Erlangen

Prof. Dr. Hans-Jörg Bullinger
Senator of Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung angew. Forschung e.V.

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: chairman of the technology committee (since October 5, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: chairman of the Supervisory Board of ARRI AG, Munich; member of the Supervisory Board of Bauerfeind AG, Zeulenroda-Triebes; chairman of the Supervisory Board of TÜV SÜD AG, Munich; deputy chairman of the Supervisory Board of WILO SE, Dortmund; member of the board of directors of Kärcher GmbH & Co. KG, Winnenden

*Employee representative on the Supervisory Board.

Dr. Holger Engelmann
Chairman of the Management Board of Webasto SE

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the nomination committee
Seats on supervisory and similar boards: chairman of the Supervisory Board of Webasto Thermo & Comfort SE, Gilching

Prof. Dr. Bernd Gottschalk
Owner and Managing Partner of AutoValue GmbH

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the nomination committee
Seats on supervisory and similar boards: deputy chairman of the Supervisory Board of JOST-Werke AG, Neu-Isenburg; member of the remuneration committee of the Supervisory Board of Plastic Omnium SA, Levallois-Perret, France; chairman of the advisory board of Woco Industrietechnik GmbH, Bad Soden-Salmuenster

Andrea Grimm*
Member of the Works Council

Appointed: April 8, 2017

Susanne Lau* (since August 8, 2018)
Industrial management assistant Chairperson of the IBR
Deputy Chairperson of the GDR Schaeffler AAM

Appointed: August 8, 2018

Norbert Lenhard*
Chairman of the Group Works Council Schaeffler AG

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the mediation and executive committees, member of the technology committee (since October 5, 2018)

Dr. Siegfried Luther
Management Consultant

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: chairman of the audit committee (until June 30, 2018), member of the audit committee (since July 1, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of Evonik Industries AG, Essen; member of the board of directors of Sparkasse Gütersloh-Riethberg, Guetersloh

Dr. Reinold Mittag*
Trade Union Secretary of IG Metall

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the audit committee

Barbara Resch*
Wage secretary

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the executive committee

Dirk Spindler*
Senior Vice President R&D Processes, Methods and Tools of Schaeffler AG

Appointed: November 19, 2015

Robin Stalker
Chartered Accountant

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the audit committee (until June 30, 2018), chairman of the audit committee (since July 1, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: deputy chairman of the Supervisory Board of Schmitz Cargobull AG, Horstmar; member of the audit and risk committee of the Supervisory Board of Commerzbank AG, Frankfurt (since May 8, 2018)

Jürgen Stolz*
Member of the Works Council at the Buehl plant
Member of the European Schaeffler Works Council

Appointed: November 19, 2015

Salvatore Vicari*
Chairman of the Works Council at the Homburg/Saar plant

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the audit committee, member of the technology committee (since October 5, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of GEW-Management GmbH, Homburg

Dr. Otto Wiesheu
Lawyer

Appointed: December 1, 2014

Prof. KR Ing. Siegfried Wolf
Chairman of the Supervisory Board of OJSC Gaz Group

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the executive committee, member of the technology committee (since October 5, 2018)
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of Banque Eric Sturdza SA, Geneva, Switzerland; member of the Supervisory Board of Continental AG, Hanover; member of the Supervisory Board of Miba AG, Mitterbauer Beteiligungs AG, Laakirchen, Austria; chairman of the board of directors of Russian Machines LLC (until April 30, 2018); chairman of the Supervisory Board of SBERBANK Europe AG, Vienna, Austria; member of the Supervisory Board of UC RUSAL Plc, Nicosia, Cyprus (until June 28, 2018)

*Employee representative on the Supervisory Board.

Jürgen Worrich*
Chairman of the European Schaeffler Works Council
Member of the Works Council at Herzogenaurach plant

Appointed: November 19, 2015
Committee memberships: member of the audit committee, member of the technology committee (since October 5, 2018)

Prof. Dr.-Ing. Tong Zhang
Director of the Academic Committee of Automotive Studies at Tongji University in Shanghai, China

Appointed: December 1, 2014
Committee memberships: member of the technology committee (since October 5, 2018)

The following member left the Supervisory Board in 2018

Stefanie Schmidt* (until June 30, 2018)
Ergonomics specialist at the Wuppertal location

Appointed: November 19, 2015
Term of office ended: June 30, 2018

Share Page

Schaeffler applies cookies to secure an optimal use. With the further use of this website you accept the application of cookies. More Information

Accept