Search term

Board of Managing Directors

The Schaeffler Group is managed by the Board of Managing Directors of Schaeffler AG. The Board of Managing Directors currently has eight members: the Chief Executive Officer (CEO), the CEOs of the Automotive OEM, Automotive Aftermarket, and Industrial divisions, and the Managing Directors responsible for the functions (1) Technology, (2) Operations, Supply Chain Management & Purchasing, (3) Finance, and (4) Human Resources. Together, the Board of Managing Directors and the Regional CEOs represent the Schaeffler Group’s Executive Board.

Klaus Rosenfeld
Chief Executive Officer

Responsible for: Quality; Schaeffler Consulting; Communications & Branding; Investor Relations; Legal; Internal Audit; Corporate Development & Strategy; Compliance & Corporate Security; Corporate Real Estate
Appointed: October 24, 2014
Term of office ends: June 30, 2024
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of Continental AG, Hanover; chairman of the advisory board of Schaeffler Consulting GmbH, Herzogenaurach (since January 18, 2018); member of the advisory board of Schaeffler Bio-Hybrid GmbH, Herzogenaurach (since July 31, 2018); member of the board of directors of Schaeffler Holding (China) Co. Ltd., Shanghai, China; member of the board of directors of Schaeffler India Ltd., Vadodara, India; member of the board of directors of Siemens Gamesa Renewable Energy S.A., Zamudio, Spain

Prof. Dr.-Ing. Peter Gutzmer
Deputy CEO and Chief Technology Officer

Responsible for: Corporate R&D Management; Innovation & Central Technology; R&D Processes, Methods & Tools; Intellectual Property Rights; R&D Bearing; Information Technology; Strategic IT; Coordination Office Digitalization
Appointed: October 24, 2014
Term of office ends: December 31, 2019
Seats on supervisory and similar boards: member of the advisory board of Compact Dynamics GmbH, Starnberg (since April 3, 2018); member of the supervisory board of Continental AG, Hanover; chairman of the advisory board of Schaeffler Bio-Hybrid GmbH, Herzogenaurach (since July 31, 2018); chairman of the advisory board of Schaeffler Paravan Technologie GmbH & Co. KG, Herzogenaurach (since September 21, 2018)

Dietmar Heinrich
Chief Financial Officer

Responsible for: Finance Strategy, Processes & Infrastructure; Corporate Accounting; Corporate Controlling; Corporate Treasury; Corporate Tax and Customs; Corporate Insurance; Shared Services; Divisional Controlling Automotive OEM, AAM, and Industrial divisions
Appointed: August 1, 2017
Term of office ends: July 31, 2020
Seats on supervisory and similar boards: member of the supervisory board of LuK Savaria Kft., Szombathely, Hungary (until January 8, 2018); member of the supervisory board of Schaeffler Austria GmbH, Berndorf-St. Veit, Austria (until March 21, 2018); member of the board of directors of Schaeffler India Ltd., Vadodara, India (until April 17, 2018); member of the advisory board of Schaeffler Bio-Hybrid GmbH, Herzogenaurach (since July 31, 2018); member of the advisory board of Schaeffler Consulting GmbH, Herzogenaurach (since February 6, 2018)

Andreas Schick (since April 1, 2018)
Chief Operating Officer

Responsible for: Schaeffler Production System, Strategy & Processes; Digitalization & Operations IT; Advanced Production Technology; Production Technology; Special Machinery; Supply Chain Management & Logistics; Purchasing & Supplier Management; Quality Operations, SCM & Purchasing
Appointed: April 1, 2018
Term of office ends: March 31, 2021
Seats on supervisory and similar boards: member of the supervisory board of SupplyOn AG, Munich (May 15, 2018 to December 31, 2018)

Corinna Schittenhelm
Chief Human Resources Officer

Responsible for: HR Strategy; HR Policies & Standards; Leadership, Recruiting & Talent Management; Schaeffler Academy; HR Systems, Processes & Reporting; Sustainability, Environment, Health & Safety; Human Resources Functions; Human Resources Automotive OEM; Human Resources AAM; Human Resources Industrial
Appointed: January 1, 2016
Term of office ends: December 31, 2023
Seats on supervisory and similar boards: member of the advisory board of Schaeffler Consulting GmbH, Herzogenaurach (since January 18, 2018)

Michael Söding (since January 1, 2018)
CEO Automotive Aftermarket

Responsible for: Business Development & Strategy AAM; Sales & Marketing AAM; Product Management/R&D AAM; Operations & Supply Chain Management AAM, Quality AAM
Appointed: January 1, 2018
Term of office ends: December 31, 2020

Dr. Stefan Spindler
CEO Industrial

Responsible for: Business Development & Strategy Industrial; Global Key Account Management Industrial; Sales & Marketing Industrial; Strategic Business Field Industry 4.0; R&D Industrial; Operations & Supply Chain Management Industrial, Quality Industrial

Appointed: May 1, 2015

Term of office ends: April 30, 2023

Seats on supervisory and similar boards: deputy chairman of the supervisory board of Schaeffler Austria GmbH, Berndorf-St. Veit, Austria (until March 20, 2018)

Matthias Zink
CEO Automotive OEM

Responsible for: Business Development & Strategy Automotive OEM; Global Key Account Management Automotive OEM; Engine Systems, Transmission Systems, E-Mobility, and Chassis Systems business divisions; R&D Automotive OEM; Operations & Supply Chain Management Automotive OEM; Quality Automotive OEM;
Appointed: January 1, 2017
Term of office ends: December 31, 2019
Seats on supervisory and similar boards: member of the advisory board of Compact Dynamics GmbH, Starnberg (since April 3, 2018); member of the advisory board of Schaeffler Paravan Technologie GmbH & Co. KG, Herzogenaurach (since September 21, 2018); member of the Supervisory Board of Schaeffler Savaria Kft., Szombathely, Hungary; member of the board of directors of Schaeffler (China) Co. Ltd., Shanghai, China

The following members left the Board of Managing Directors in 2018

Oliver Jung (until March 31, 2018)
Chief Operating Officer

Responsible for: Operations Strategy & Processes; Production Technology; Special Machinery; Tool Management & Prototyping; Industrial Engineering; Bearing & Components Technologies; Logistics; Purchasing; MOVE
Appointed: October 24, 2014
Term of office ended: March 31, 2018

Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of FAG Magyarorszag Ipari Kft., Debrecen, Hungary (until April 11, 2018); member of the Supervisory Board of Heidelberger Druckmaschinen AG, Heidelberg; chairman of the Supervisory Board of Schaeffler Austria GmbH, Berndorf-St. Veit, Austria (until March 31, 2018); member of the Supervisory Board of SupplyOn AG, Munich (until May 15, 2018); member of the Supervisory Board of Leistritz AG, Nuremberg (since July 27, 2018)

Prof. Dr. Peter Pleus (until December 31, 2018)
CEO Automotive OEM

Responsible for: Strategy & Business Development Automotive OEM; Global Key Account Management Automotive OEM; Engine Systems and Chassis Systems business divisions
Appointed: October 24, 2014
Term of office ended: December 31, 2018
Seats on supervisory and similar boards: member of the Supervisory Board of IAV GmbH, Berlin (until December 31, 2018)

Share Page

Schaeffler applies cookies to secure an optimal use. With the further use of this website you accept the application of cookies. More Information

Accept